Dieta Dukana

Dieta Dukana

Co to jest dieta Dukana?

Dieta Dukana została opracowana przez francuskiego dietetyka Pierre'a Dukana któremu zawdzięcza swoją nazwę. Znana jest również jako dieta wysokobiałkowa, ponieważ jej charakter bazuje głównie na produktach proteinowych.

Zasady diety Dukana

Zasady diety dotyczą przede wszystkim zwiększenia spożycia produktów białkowych przy ograniczeniu konsumpcji tłuszczów i węglowodanów, celem redukcji masy ciała. Ważnym elementem diety jest regularne picie wody.

Model odżywiania Dukana zakłada występowanie czterech etapów diety.

Etap I

Etap I diety Dukana jest uznawany za tzw. „fazę uderzeniową” i opiera się na spożywaniu nabiału oraz produktów mięsnych o niewielkiej zawartości tłuszczu, takich jak: jaja, podroby (wątroba, nerki), chude mięso czy ryby. Wg zaleceń Dukana etap ten powinien trwać 7 dni.

Etap II

II etap diety wysokobiałkowej jest nazywany „fazą naprzemienną”, ponieważ dotychczasowy jadłospis można rozszerzyć o dodatkowe produkty, takie jak warzywa (wyjątek stanowią warzywa skrobiowe, tzn. ziemniaki, bataty, a także awokado, karczochy, których nie należy spożywać podczas II etapu diety) i otręby owsiane. Zakazane jest natomiast spożywanie produktów z pełnego przemiału, np. pieczywa czy makaronów. Podany etap jest najdłuższy i może być stosowany nawet przez kilkanaście miesięcy (w zależności od ilości redukowanych kilogramów).

Etap III

III etap diety powinien być wprowadzony po uzyskaniu pożądanej masy ciała, w związku z czym uznaje się go za tzw. „fazę utrwalania”. Do jadłospisu mogą zostać wprowadzone warzywa (w tym również wyłączone warzywa w II etapie diety), owoce, pieczywo, produkty o zwiększonej zawartości tłuszczu, jak np. ser żółty lub pieczone ze skórką mięso. Zaznacza się jednak, że produkty bogato tłuszczowe mogą być spożywane w ograniczonych ilościach. To co charakterystyczne dla fazy utrwalenia to stosowanie raz w tygodniu jednego dnia diety z etapu I (wyłącznie produktów białkowych). Założenia diety Dukana mówią o tym, że czas trwania etapu III jest uzależniony od ilości zredukowanych kilogramów, ponieważ na każdy utracony kilogram okres trwania fazy utrwalenia powinien wynosić 10 dni, tzn. jeśli zredukowaliśmy masę ciała o 3kg, okres ten powinien wynosić 30dni.

Etap IV

IV etap diety Dukana to tzw. etap stabilizacji masy ciała, w którym można spożywać produkty ze wszystkich grup żywnościowych, przy założeniu przeprowadzania fazy uderzeniowej (diety białkowej – etap I) raz w tygodniu przez jak najdłuższy czas. Dzięki temu masa ciała osoby stosującej dietę ma być stabilna przez całe życie.

Czy dieta Dukana jest bezpieczna?

Dieta Dukana niewątpliwie pozwala na diametralną redukcję masy ciała w określonym czasie. Natomiast należy podkreślić, że przez wielu specjalistów z obszaru żywienia, dietetyków i lekarzy nie jest uznawana na dietę bezpieczną. Jest to związane przede wszystkim z możliwością występowania wielu niedoborów na tle niedostatecznego spożywania warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Ograniczenie dostarczania witamin, składników mineralnych czy błonnika pokarmowego może powodować niekorzystne konsekwencje dla naszego zdrowia w postaci częstych infekcji, problemów gastrycznych, jelitowych, skórnych, a także intensyfikacji choroby, jeśli się z taką zmagamy. Ponadto nadmierna konsumpcja białka może przyczyniać się do zaburzenia pracy wątroby, nerek, występowania kamicy nerkowej czy dny moczanowej.

Dodatkowo w badaniach naukowych wykazano, że stosowanie diety wysokobiałkowej, wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej może predysponować do zwiększonego ryzyka zgonu z powodu chorób serca i/lub nowotworów.

Warto zatem zanim wdrożymy tak radykalny i długoterminowy model odżywiania skonsultować swój zamiar z dietetykiem lub lekarzem.

Czy każdy może stosować dietę Dukana?

Dieta Dukana zdecydowanie nie może być stosowana przez każdego z Nas. Osoby decydujące się na wdrożenie wyżej przytoczonego modelu odżywiania powinny charakteryzować się bardzo dobrym stanem zdrowia, który powinien być kontrolowany na każdym etapie stosowania diety.

Dieta Dukana

Wysokobiałkowego modelu odżywiania nie powinny stosować:

  • dzieci,
  • kobiety w ciąży,
  • kobiety w okresie laktacji,
  • pacjenci onkologiczni,
  • osoby zmagające się z chorobami hormonalnymi,
  • osoby z zaburzeniami pracy nerek,
  • osoby z dną moczanową,
  • osoby zmagające się z chorobami wątroby,
  • osoby zmagające się z zaparciami lub problemami natury żołądkowo-jelitowej,
  • osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania,
  • osoby pracujące fizycznie,
  • osoby intensywnie trenujące.

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, albo masz więcej pytań, zachęcam do kontaktu pod numerem telefonu +48 724112654 lub e-mailem kontakt@biegunzdrowia.pl.

Zapraszam do sklepu online

Chudnij skutecznie i bez wyrzeczeń

Zobacz sklep