Rozszerzanie diety u dziecka. Jak powinno przebiegać?

Rozszerzanie diety u dziecka. Jak powinno przebiegać?

Dieta dziecka

Kiedy okazuje się, że za 9 miesięcy na świecie przywitamy Naszą pociechę bardzo często zaczynamy zwracać olbrzymią uwagę na dokonywane wybory żywieniowe. Podstawą żywienia stanowią wówczas, jak najmniej przetworzone produkty, m.in.: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby, jaja, oleje roślinne, orzechy, nasiona czy pestki.

Kolejnym żywieniowym krokiem jest dieta mamy po porodzie. Czy jest ona diametralnie inna od jadłospisu podczas okresu ciąży? Absolutnie nie! Nadal dbamy o odpowiednie zbilansowanie odżywcze spożywanych posiłków. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli przez pierwsze 6 miesięcy życia, dziecko jest karmione wyłącznie mlekiem mamy, to pamiętamy o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym, rzędu ok. 675 kcal/d.

Natomiast po ukończeniu pół roczku przez malucha zaczynamy przygodę z rozszerzaniem diety.

Za bezpieczny czas, uznaje się przedział 17 a 26 tygodnia życia dziecka, jednak z doświadczenia jestem zwolennikiem rozszerzania diety maluszka w 24 tygodniu życia. Dlaczego? Czynników jest wiele, m.in.:

  • w podanym okresie dziecko wykazuje zdolność przyjmowania pokarmów stałych,
  • nabyło umiejętność siedzenia z podparciem,
  • nie ma już odruchu usuwania z ust ciał obcych,
  • osiągnęło dojrzałość nerwowo-mięśniową pozwalającą na kontrolowanie ruchów głowy i szyi oraz jedzenie z łyżeczki.

Wszystkie te aspekty wpływają na ograniczenie ryzyka zachłyśnięcia pokarmem w momencie jego podawania.

Metody żywienia dzieci

Metod dotyczących rozszerzania diety jest wiele. Najbardziej popularną jest metoda BLW – „BABY LED WEANING” lub z polskiego „BOBAS LUBI WYBÓR” opierająca się na podawaniu pokarmów maluchowi w postaci stałej, np. w formie krążków marchewki, kawałków owoców czy różyczek brokułów. Metoda BLW zakłada pominięcie etapu żywienia dziecka łyżeczką.

Kolejną najczęściej stosowaną metodą rozszerzania diety jest metoda klasyczna, w której maluszek otrzymuje posiłki (początkowo zblendowane, przetarte, zmiksowane) podawane za pomocą łyżeczki.

Jak natomiast powinien wyglądać dobór produktów podczas rozszerzania diety?

W przypadku wprowadzania pierwszych produktów stałych (6-7 miesiąc życia), zazwyczaj sugeruję, aby stanowiły one warzywa (najlepiej zielone, np. brokuł), owoce (miękkie, jak: banan) lub bezglutenowe kaszki. Kolejno (8-10 miesiąc życia) wprowadzamy do diety niewielkie ilości mięsa, jaj, produkty glutenowe (początkowo w niewielkiej ilości). Każdorazowo zapisujemy datę wprowadzenia „nowego” produktu do jadłospisu malucha i obserwujemy reakcję organizmu dziecka.

Po ukończonych 10 miesiącach życia możemy zadbać o urozmaicenie spożywanego asortymentu przez dziecko. Wprowadzamy posiłki o różnych teksturach, np. surowe warzywa, owoce.

Następnie, kiedy dziecko ukończy 12 miesiąc życia może tak naprawdę zjadać dokładnie to samo co osoba dorosła (w tym również miód i produkty na bazie pełnego mleka krowiego).

Wyjątek stanowią:

  • surowe mięso,
  • surowe ryby,
  • surowe jaja,
  • grzyby leśne (po 6. r.ż., wg niektórych autorów nawet po 12. r.ż),
  • podroby, wędliny, parówki, kiełbasy (po 3. r.ż.),
  • mleko ryżowe (po 4.-5. r.ż),
  • koper włoski (po 4. r.ż),
  • ostre przyprawy,
  • żywność wysoko przetworzona (łakocie, słone przekąski, dania typu fast-food).

Warto również napisać kilka słów o nawodnieniu. Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) jest 4-krotnie większe niż u dorosłych. Natomiast pokarm matki lub mleko modyfikowane dostarczają odpowiednią objętość płynu zdrowym niemowlętom do 6-tego miesiąca życia w związku z czym nie dopajamy w tym okresie dzieci dodatkowo wodą.

W drugim półroczu życia dziecka, kwestia ta ulega modyfikacji. Zapotrzebowanie na wodę wynosi około 800-1000 ml na dobę i należy taką ilość dostarczyć wraz z dietą (zakres obejmuje wodę z wszelkiego rodzaju napojów - wodę pitną i wodę obecną w żywności).

Rozszerzanie diety u dziecka. Jak powinno przebiegać?

Uwaga!

Nie każda woda butelkowana jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci! Ogólna zawartość soli mineralnych nie powinna przekraczać 500 mg/l, warto zatem przeanalizować powyższy aspekt podczas zakupów spożywczych.

Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł, albo masz więcej pytań, zachęcam do kontaktu pod numerem telefonu +48 724112654 lub e-mailem kontakt@biegunzdrowia.pl.

Zapraszam do sklepu online

Chudnij skutecznie i bez wyrzeczeń

Zobacz sklep